Ponad 20 lat temu UNESCO ustanowiło 21 marca Międzynarodowym Dniem Języka Ojczystego. Celem, który przyświecał tej inicjatywie było podkreślenie bogactwa i różnorodności językowej świata oraz zwrócenie uwagi na wciąż rosnąca liczbę języków zagrożonych i ginących.
Tradycją naszej szkoły jest nawiązywanie w tym dniu do „śląskiej godki”, którą posługują się mieszkańcy naszej Małej Ojczyzny. By podtrzymać tradycje, rozwinąć zainteresowania lokalnym środowiskiem, zaprosiliśmy do szkoły panią Marię Dębowy, która pokazała i opowiedziała uczniom o tradycyjnym śląskim stroju. Pani Maria jest przyjaciółką szkoły, wieloletnią, emerytowaną jej polonistką, prezesem zespołu "Pszowiki" i krzewicielką „śląskiej godki” .Swoją obecnością zaszczycił nas również pan inżynier Jan Kaintoch, poeta, autor wierszy pisanych po śląsku i „Śląskich winszowań na święta Bożego Narodzenia”, który w rozmowie z uczniami podkreślił, że nie należy wstydzić się swoich korzeni i zaprezentował fragmenty swojej twórczości.
Naszym gościem była również pani Natalia Mandrysz, asystentka pana posła do Parlamentu Europejskiego pana Łukasza Kohuta, który wsparł nas w realizacji przedsięwzięcia.
Rybnickie Koło Śląskiej Partii Regionalnej przekazało szkole flagę Górnego Śląska i książki pisane po śląsku. Posłużą naszym uczniom.
Szanowni goście, wraz z panią dyrektor Mirelą Pośpiech zasiedli w jury, które oceniało zmagania naszych uczniów. A zmierzyć im przyszło się ze śląskimi słowami. Przedstawiciele klas tłumaczyli zwroty „z naszego” na język polski, nazywali przedmioty wyjęte z tajemniczego worka, rozpoznawali wiersze Jana Brzechwy, baśnie i legendy, które czytane były po śląsku. Wspierali ich w tym koledzy i koleżanki z klasy oraz nauczyciele, którzy również wzięli udział w konkursach.
Oto zwycięzcy:
W klasach 5-8 I miejsce zajęła Zuzanna Wawrzyńczyk z klasy 8a, II miejsce Zofia Wawrzyńczyk z klasy 5a i III miejsce Anna Kuś z 6b.
W klasach I-IV I miejsce zajęła Agnieszka Wawrzyńczyk z klasy 4a, drugie Jakub Pośpiech z klasy 1a, III miejsce Lilianna Lach z 4a.
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!
Jury rozstrzygnęło również konkurs plastyczny pt „Łoblyc baba/łoblyc chłopa”, w którym uczniowie wykazali się niesamowitą pomysłowością, precyzją wykonania i wiedzą. Przyznano następujące nagrody: grand prix zdobyła Natalia Biegalska z klasy 1a i cztery wyróżnienia przyznano Julii Prochowni kl. 5a, Martynie Prochownik 6b, Marii Sulskiej 1a, Wiktorowi Elias kl. 4b.
Zmagania uczestników uświetnili nie tylko zaproszeni goście, ale również pokaz taneczny przygotowany przez uczennice klasy czwartej i szóstej. Wystąpiły Vlada Popruha i Jana Peza z klasy 6a oraz Mylana Prokhorets z klasy 4a.
Zaangażowanie uczestników i kibicującej widowni, opinie zaproszonych gości sprawiły, że mamy nadzieję, że w przyszłym roku szkolnym odbędzie się kolejna odsłona konkursu z nowymi konkurencjami, bo śląska „godka” jest tego warta!