PEDAGOGIZACJA RODZICÓW

Pedagogizacja rodziców jest nieodłącznym elementem pracy wychowawcy klasy we współczesnej szkole. Wynika zarówno z zawartej w przepisach roli wychowawczej szkoły, jak i z potrzeby współpracy ze środowiskiem rodzinnym ucznia w celu stworzenia jak najbardziej komfortowych warunków pracy nauczyciela z uczniem. Równie ważnym zadaniem pedagogizacji jest praca na rzecz stałego podnoszenia przez rodziców wiedzy w zakresie wychowania, a szczególnie zapoznanie z najnowszymi osiągnięciami w tej dziedzinie

zaczerpniętymi z literatury pedagogicznej, do której zazwyczaj szkoła ma dostęp, a rodzice niekoniecznie. Dzięki pedagogizacji wychowawca klasy może nawiązać z rodzicami bliski kontakt, którego efektem będzie podniesienie jakości wychowania w szkole, a pośrednio również w rodzinie, co może skutkować poprawą postawy ucznia zarówno w szkole jak i w domu. Dbanie o bezpieczeństwo uczniów i ich ochrona przed zagrożeniami płynącymi ze złego sposobu odżywiania (otyłość), braku ruchu, z niewłaściwych kontaktów ze środowiskiem szkolnym to ważna rola wychowawcy.

Uczniowie wymagają stałej opieki i nadzoru, w miarę dorastania ich ochrona jest coraz trudniejsza. Mimo nowoczesnych środków technicznych, w jakie wyposażone są współczesne szkoły, wiedza o tych zagrożeniach i informacja profilaktyczna przekazywana na lekcjach z wychowawcą ciągle spełnia ważną rolę. Chcąc skuteczniej pomagać dorastającym dzieciom w ich prawidłowym i bezpiecznym rozwoju, konieczne jest utrzymywanie jak najlepszych kontaktów z rodzicami. I temu celowi również służy prawidłowo prowadzona pedagogizacja rodziców.

Poniżej zamieszczamy linki do materiałów poglądowych, które pomogą w pedagogizacji rodziców z zakresu zdrowia, wychowania i bezpieczeństwa naszych podopiecznych.

 

Archipelag Skarbów

Oblicza DEPRESJI - zaplanowane spotkania dla rodziców, uczniów i nauczycieli na wrzesień 2022 roku.

Pismo psychologa szkolnego w sprawie serialu SQUID GAME - jak ochronić psychikę swojego dziecka przed szkodliwym serialem.

Program "TRZYMAJ FORMĘ" -co każdy rodzic powinien wiedzieć o żywieniu i aktywności fizycznej.

Piramida żywnościowa -czyli co jest podstawą naszej diety, a czego powinniśmy unikać karmiąc siebie i swoje dziecko.

PIRAMIDA ŻYWNOŚCIOWA w nowej, współczesnej odsłonie (do wydruku A4).

"Zaszczep w sobie chęć szczepienia" część 1.

"Zaszczep w sobie chęć szczepienia" część 2.

"ANTYBIOTYKOODPORNOŚĆ" - czyli jak nie nadużywać leków, które mogą nas osłabić.

"NIEBIESKI WIELORYB" i inne gry komputerowe zagrażające naszym dzieciom.

E-PAPIEROSY i problemy wynikające z ich używania

do góry