Pedagogizacja rodziców jest nieodłącznym elementem pracy wychowawcy klasy we współczesnej szkole. Wynika zarówno z zawartej w przepisach roli wychowawczej szkoły, jak i z potrzeby współpracy ze środowiskiem rodzinnym ucznia w celu stworzenia jak najbardziej komfortowych warunków pracy nauczyciela z uczniem. Równie ważnym zadaniem pedagogizacji jest praca na rzecz stałego podnoszenia przez rodziców wiedzy w zakresie wychowania, a szczególnie zapoznanie z najnowszymi osiągnięciami w tej dziedzinie
zaczerpniętymi z literatury pedagogicznej, do której zazwyczaj szkoła ma dostęp, a rodzice niekoniecznie. Dzięki pedagogizacji wychowawca klasy może nawiązać z rodzicami bliski kontakt, którego efektem będzie podniesienie jakości wychowania w szkole, a pośrednio również w rodzinie, co może skutkować poprawą postawy ucznia zarówno w szkole jak i w domu. Dbanie o bezpieczeństwo uczniów i ich ochrona przed zagrożeniami płynącymi ze złego sposobu odżywiania (otyłość), braku ruchu, z niewłaściwych kontaktów ze środowiskiem szkolnym to ważna rola wychowawcy.
Uczniowie wymagają stałej opieki i nadzoru, w miarę dorastania ich ochrona jest coraz trudniejsza. Mimo nowoczesnych środków technicznych, w jakie wyposażone są współczesne szkoły, wiedza o tych zagrożeniach i informacja profilaktyczna przekazywana na lekcjach z wychowawcą ciągle spełnia ważną rolę. Chcąc skuteczniej pomagać dorastającym dzieciom w ich prawidłowym i bezpiecznym rozwoju, konieczne jest utrzymywanie jak najlepszych kontaktów z rodzicami. I temu celowi również służy prawidłowo prowadzona pedagogizacja rodziców.
Poniżej zamieszczamy linki do materiałów poglądowych, które pomogą w pedagogizacji rodziców z zakresu zdrowia, wychowania i bezpieczeństwa naszych podopiecznych.
Archipelag Skarbów
Oblicza DEPRESJI - zaplanowane spotkania dla rodziców, uczniów i nauczycieli na wrzesień 2022 roku.
Program "TRZYMAJ FORMĘ" -co każdy rodzic powinien wiedzieć o żywieniu i aktywności fizycznej.
PIRAMIDA ŻYWNOŚCIOWA w nowej, współczesnej odsłonie (do wydruku A4).
"Zaszczep w sobie chęć szczepienia" część 1.
"Zaszczep w sobie chęć szczepienia" część 2.
"ANTYBIOTYKOODPORNOŚĆ" - czyli jak nie nadużywać leków, które mogą nas osłabić.
"NIEBIESKI WIELORYB" i inne gry komputerowe zagrażające naszym dzieciom.